Jezioro Gowidlińskie w powiecie kartuskim

Kaszubska magia żywiołu wody, powietrza, ziemi i ognia.

Starożytni z tych elementów składali i wyjaśniali otaczającą ich rzeczywistość. Uważali je za podstawę istnienia. Od ich harmonii lub jej braku uzależniali własne szczęście i zdrowie. Dziś istnieją nowocześniejsze i bardziej skomplikowane teorie filozoficzne, jednak pierwotna teoria magii żywiołów wody, powietrza, ziemi i ognia nie poszła w zapomnienie.

Żywioł jako siła nieokiełznana i nieprzewidywalna żąda szacunku i pokory. Mimo że ludzkość wciąż próbuje nad nią zapanować, nie ma tej władzy. To tak jakby żywioły pozwalały czasem sobą manipulować. Woda, powietrze, ziemia i ogień mogą życie dać lub je zabrać. Ludzie odejdą – one zostaną.

WODA

Życie tu ma swój początek. Wokół niej powstawały osady, zwierzęta gasiły pragnienie, roślinność rosła najbujniej, można było zaspokoić głód. Do dziś wędkarze uważają ją za najlepsze miejsce relaksu. Jeszcze dziś jeśli jezioro nie jest zanieczyszczone przez człowieka to oprócz ryb chętni znajdą również raki. Zielarze zbierają miętę, melisę, tatarak i inne sobie znane rośliny.

POWIETRZE

Wiatr pchający żagle jachtów, chmury opadające deszczem na pola, przestrzeń podniebna dla balonów, motolotni, latawców, ptaków i dronów. Kto z Was spojrzał na niebo sponad drzew? Komu ujawnił się bezkres Kaszub? A zapachy niesione powiewem wiatru? Kwitnące łąki lub drażniące nosy uczuleniowców pyłki brzozy lub topoli? Zapach skoszonej trawy, lasu po deszczu?

ZIEMIA

jako miejsce narodzin i zakorzenienia. Ile razy chodząc po lesie, łąkach czy polach myślałeś – „uciec z miasta, zaszyć się na wsi albo głęboko w lesie i mieć spokój”. Paradoksalne? Ale jakie prawdziwe. I możliwe. Ta ziemia daje nam wszystkim jeść. Od ciebie zależy czy poczekasz na produkt końcowy kupiony w dyskoncie czy samodzielnie się zajmiesz tym co chcesz zjeść. Jestem pewna, że czujesz różnicę i wiesz do czego planujesz przyłożyć rękę i oddać głos. Nawet chodzenie boso po trawie; obejmowanie drzew; spacery po lasach; praca w ogródku są Twoim wyrazem szacunku dla ziemi.

OGIEŃ

Zaproszony przez nas da ciepło, światło, pozwoli upiec posiłek. Możemy rozpalić ognisko i wpatrywać się w płomienie ognia. Celebrować życie i czas. Oglądać wieczór nad jeziorem albo noc w lesie. W nowych domach coraz częściej pojawiają się kominki z żywym ogniem pozwalające jesienią i zimą cieszyć się wspomnieniami lata i ciepłem.

Widok z lotu ptaka (zdjęcia dronem – sierpień 2021)

Rzucam Ci wyzwanie.

Skupiona na codzienności nie rozglądasz się wokół – przyznaj to. Jako kierowca wyłapujesz znaki drogowe, sygnalizację świetlną, inne auta przed lub za Tobą. Jeśli prowadzi Cię Mapa Google to nie widzisz nic oprócz czarnej kreski na mapie.

Najlepiej znasz wnętrze własnego auta i mieszkania.

PODNIEŚ GŁOWĘ i zobacz to co jest 500m dalej.

Nie, nie na ulicy, nie w mieście, nie na autostradzie! Znajdź miejsce, które mijasz w ciągu dnia, a które ma taką minimalną przestrzeń. Zobacz co to jest. Napisz mi. Napisz też co zobaczyłaś 500m od miejsca gdzie się zatrzymałaś. Nie interesują mnie wytwory ludzkie. Podaj 3 elementy geograficzne i 3 przyrodnicze. Rób to przez 7 kolejnych dni. Daj sobie 5min każdego dnia. Zapisz pojawiające się emocje i obrazy. Jak czujesz się patrząc tak daleko i tam szukając informacji? Czy widzisz kaszubską magię żywiołu wody, powietrza, ziemi i ognia?

Jestem ciekawa jak poczułaś przestrzeń.

Napisz – mail: kontakt@bliskotrojmiasta.pl